Obecnie (05.10.2014) można stwierdzić, że założenie o wyrównywaniu dysproporcji we wrześniu na krótkim i długim końcu krzywej w znacznym stopniu potwierdziło się. Oznacza to, że rentowności na krótkim i długim końcu krzywej spadły nieco bardziej niż w środkowym segmencie.

 

 

Struktura czasowa rynku obligacji

Dobrze pokazuje to porównanie obecnej krzywej dochodowości z krzywą sprzed miesiąca. Mamy widoczny spadek rentowności w krótkim i długim segmencie krzywej w stosunku do krzywej sprzed miesiąca i mniejszy w środkowym.

Krzywa dochodowości

Zakładamy, że w najbliższym czasie krzywa będzie się przemieszczać w miarę równo na całej długości.

Dlatego ponownie wybierzemy obligacje z jednego przedziału czasowego: od 1.5 roku do 6 lat. W tym zakresie czasowym (fragment krzywej wybrany do tworzenia portfela, zaznaczony prostokątną ramką na wykresie poniżej) dokonamy wyboru obligacji. Znajduje się tam też, jak widać, najwięcej obligacji nad krzywą (niedoszacowanych).

Krzywa dochodowości

Parametry modelu Svenssona

Spośród obligacji znajdujących się na wybranym fragmencie krzywej będziemy preferować te, które widnieją ponad krzywą (ich rentowności są większe, zatem mogą być niedoszacowane) oraz o większej płynności. Ponadto spośród obligacji o zbliżonym duration powinniśmy jako bezpieczniejsze preferować obligacje zerokuponowe.

Poniżej lista proponowanych obligacji :

DS1020, PS0718, PS0418, DS1017, PS0417, OK0716

Ryszard Łukoś, www.InvestTracer.com


Zachęcamy do zapoznania się z artykułem wyjaśniającym zagadnienia związane z krzywą dochodowości i tworzeniem portfela obligacji skarbowych.

Zobacz także