Obecnie (12.02.2015) można zauważyć dalszą awersję do ryzyka, objawiającą się spadkiem rentowności na niemal całej długości krzywej. Wyjątkiem jest segment od 0 do około 1 roku do terminu wykupu, który wykazuje stabilizację od kilku już miesięcy.

 

 

Struktura czasowa rynku obligacji

W poprzednim miesiącu oczekiwaliśmy niewielkich zmian rentowności na całej długości krzywej, co oznacza że poziom awersji inwestorów do ryzyka nadal będzie stabilny i w miarę jednakowy we wszystkich segmentach krzywej..

Istotnie, można stwierdzić, że prawie na całej długości krzywej rentowności spadały w zbliżonym stopniu. Jednak spadek ten nie był niewielki, ale dość wyraźny. Wytypowany uprzednio zbiór obligacji przyniósł (od 2 do 9 lat do wykupu) dodatnią stopę zwrotu.

Krzywa dochodowości

Obecnie wybierzemy obligacje z przedziału czasowego zbliżonego do poprzedniego, od 2 roku do 8 lat. gdzie można jeszcze znaleźć walory powyżej krzywej. W tym zakresie czasowym (fragment krzywej wybrany do tworzenia portfela, zaznaczony prostokątną ramką na wykresie poniżej) dokonamy wyboru obligacji.

 

 

Krzywa dochodowości

Parametry modelu Svenssona

Spośród obligacji znajdujących się na wybranym fragmencie krzywej będziemy preferować te, które widnieją ponad krzywą (ich rentowności są większe, zatem mogą być niedoszacowane) oraz o większej płynności. Ponadto spośród obligacji o zbliżonym Duration powinniśmy jako bezpieczniejsze preferować obligacje zerokuponowe, o ile znajdą się w interesującym nas oknie czasowym.

Poniżej lista proponowanych obligacji :

OK0717, PS0718, DS1017, DS1019, DS1021, WS0922

Ryszard Łukoś, www.InvestTracer.com


Zachęcamy do zapoznania się z artykułem wyjaśniającym zagadnienia związane z krzywą dochodowości i tworzeniem portfela obligacji skarbowych.

Zobacz także