W dniu 29 września 2015 r. zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA podjął uchwałę w sprawie emisji obligacji korporacyjnych serii C.

Logo GPW

Obligacje serii C będą 7-letnimi papierami na okaziciela i będą niezabezpieczone. Cena emisyjna jednej obligacji będzie równa wartości nominalnej, która wynosi 100 zł. Zostanie wyemitowanych nie więcej niż 1.250.000 sztuk papierów serii C. Oznacza to, że Giełda może pozyskać nawet 125 mln złotych. Środki te zostaną przeznaczone na skup części z wyemitowanych przez GPW obligacji oznaczonych kodem GPW0117 (zasymilowane obligacje serii A oraz B), po cenie wynoszącej 101,20 zł za każdą obligację, w celu ich umorzenia. Wielkość emisji walorów serii C wynika ze zgłoszonego zainteresowania „rolowaniem” obligacji zapadających w styczniu 2017 roku na nowe obligacje. Zdecydowaną większość (a może nawet całość) papierów zgłoszonych do zrolowania posiadają instytucje finansowe.

GPW zaoferuje obligatariuszom obejmującym papiery serii C oprocentowanie stałe w wysokości 3,19% w skali roku, co aktualnie odpowiada 52 punktom bazowym ponad oprocentowanie polskich obligacji skarbowych. Kupony będą płatne co pół roku.

Obligacje zostaną wyemitowane w drodze oferty prywatnej skierowanej do maksymalnie 149 inwestorów w dniu 6 października 2015 r., a dzień ich wykupu będzie przypadał w dniu 6 października 2022 r. Obligacje będą przedmiotem ubiegania się o wprowadzenie do obrotu na rynku Catalyst.

 

Komentarz PIB-Obligacje

Dzięki tej emisji GPW zapewni sobie bardzo tanie finansowanie na relatywnie długi, bo 7-letni, okres. Widać zatem, że inwestorzy instytucjonalni uznają ryzyko kredytowe naszej Giełdy za bardzo niewielkie. Zapewne wynika to z faktu, że istotnym udziałowcem GPW jest Skarb Państwa, a giełda jest krajowym monopolistą w zakresie obrotu dużą częścią instrumentów finansowych i trudno jest sobie na dzisiaj wyobrazić bankructwo spółki prowadzącej jedyny w kraju regulowany giełdowy rynek papierów wartościowych.

 

Czy 7-letnie papiery GPW ze stałym oprocentowaniem równym 3,19% są ciekawą propozycją inwestycyjną również dla inwestorów indywidualnych? Trudno to ocenić, bo po pierwsze większość inwestorów indywidualnych ma krótszy horyzont inwestycyjny niż 7 lat, a po drugie w przypadku tych obligacji największym ryzykiem nie jest ryzyko kredytowe, ale ryzyko stopy procentowej. Papiery serii C posiadają wysokie duration i w przypadku istotnego wzrostu rynkowych stóp procentowych obligacje Giełdy mogą być notowane znacznie poniżej nominału.

Zobacz także