W pierwszym kwartale 2015 roku ponad połowa emisji, które zostały przez nas ocenione pod kątem ryzyka kredytowego, jakie ponoszą inwestorzy, trafiło do grupy czerwonej.

Logo PIB Finanse z sensem

28% analizowanych emisji było prowadzone w formie ofert publicznych na podstawie memorandum, a 72% emisji to oferty prywatne. Ocenie nie została poddana żadna emisja publiczna realizowana na podstawie prospektu emisyjnego.

Poniższa tabela pokazuje, jak kształtowało się ryzyko emisji w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku.

Kolor grupy

Procentowy udział ocen

zielona

0%

żółta

27,8%

pomarańczowa

16,7%

czerwona

55,6%

 

W przypadku spółek z grupy czerwonej, co piąta z nich była bliska zaklasyfikowania do grupy pomarańczowej. Natomiast wszystkie spółki z grupy żółtej znajdowały się na granicy z grupą pomarańczową. Spółki z grupy pomarańczowej równomiernie rozłożyły się na granicy grupy żółtej, w centrum grupy pomarańczowej i na granicy z grupą czerwoną.

Warto podkreślić, że kolory przyznawane emisjom są tylko subiektywną oceną poziomu ryzyka i nie mogą być traktowane jak profesjonalne ratingi. Fakt, że emisja została zaklasyfikowana do grupy czerwonej nie oznacza, że obligacje nie będą obsługiwane w terminie. Podobnie „bezpieczniejszy kolor” nie jest gwarancją uniknięcia problemów związanych z ryzykiem kredytowym.

Zobacz także